Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Pandemi fırsatçılarına geçit yok.

Pandemi fırsatçılarına geçit yok.

Bilinçli Tüketiciler Derneği pandemi sürecinde eğitim öğretimin uzaktan olmasını fırsat bilerek başta tablet ve bilgisayar olmak üzere bir çok üründe haksız fiyat artışı yapan firmaları Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na şikayet etti.

T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULUNA

 

ŞİKAYETÇİ                        : BİLİNÇLİ TÜKETİCİLER DERNEĞİ

Adına Dernek Başkanı Ömer Keser

E-posta: bilgi@bilinclituketici.org

Tel:

 

ŞİKAYET OLUNANLAR :
 ….   Türkiye

….  Türkiye

…. Türkiye

….  Sanal Market

….  Türkiye

….  A.Ş.

…. Türkiye

…. Türkiye

…. Türkiye

…. Sanal Market

…. Sanal Market

KONU                                   : Haksız fiyat uygulayan tedarikçilerin/firmaların uygulamalarının incelenmesi, denetlenmesi ve idari para cezası yaptırımı uygulanması talebinden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR                :

  • Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, ülkemizi de çoğu açıdan olumsuz şekilde etkilemektedir. Özellikle eğitim ve öğretim hususunda, ülkemizin her bölgesinden çoğu öğrencinin bilgiye ulaşmasında zorluklar yaşayarak sürecin olumsuz yönde seyretmesine neden olmuştur. İlgili bakanlıklar, okulların açılacağı tarih olan yeni dönemin ekim ayının başı itibarıyla eğitim ve öğretimin uzaktan (online) eğitim olacağı yönünde karar almıştır. Derneğimize ulaşan yoğun şikayetler neticesinde yapılan incelemelerde özellikle eğitim ve öğretimin uzaktan (online) yapılması kararı akabinde başta tablet, bilgisayar ve cep telefonu olmak üzere birçok elektronik üründe %30, %40 hatta %50’lere varan fahiş fiyat artışları tespit edilmiştir. Öyle ki bazı ürünlerde 3 ay önce 9.900 TL olan bir dizüstü bilgisayar ürünü ekim ayı ortası itibarıyla 13.287 TL’ye yükseltilmiştir. Yine ağustos sonu itibarıyla 3.619 TL’ye satılan bir başka dizüstü bilgisayar ürünü tedarikçilerde 6.499 TL’ye satışa sunulmuştur. Uzaktan eğitimin vazgeçilmezi olan tabletlerde ise eylül ayı itibarıyla 869 TL’ye satılan ürünler ekim ayı itibarıyla 1.298 TL’ye satışa sunulmaktadır. Döviz kurunda yaşanan artış oranları dikkate alındığında %50’lere varan haksız ve adil olmayan fiyat artışları tüketicinin ekonomik olarak büyük mağduriyetler yaşamasına neden olmaktadır. Şikayetimize konu olan firmaların uygulamaları incelendiğinde pandemi ile birlikte eğitim öğretim sürecinin uzaktan (online) yapılması kararının tedarikçiler tarafından fırsata çevrildiği gözlemlenmektedir. Ayrıca dilekçemizin ekinde sunmuş olduğumuz fiyat analizi grafikleri incelendiğinde haksız ve adil olmayan fahiş fiyat artışları yadsınamayacak derecede aşikardır.

 

  • Delil olarak sunacağımız ve bunun gibi daha birçok tedarikçi, olağanüstü hâl olan pandemi sürecini kendilerine fırsat bilerek Türkiye’de eğitim gören milyonlarca öğrencinin fahiş fiyatlardan dolayı tablet ve bilgisayar satın almasını zorlaştırmaktadırlar.

 

  • Anayasamızın 172. Maddesinde “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır.” hükmü yer almaktadır. Bununla birlikte ülkemizin de imzasını taşıyan Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesinde, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması güvence altına alınmıştır. İşbu düzenlemeler göz önüne alındığında fırsatçılık yaparak eğitim haklarına ulaşabilmeyi öğrencilerden mahrum bırakan tedarikçilerin, kur artışlarını gerekçe göstererek bu fahiş fiyatları meşru yol olarak görmelerine katiyen izin verilmemelidir.

 

  • Sonuç olarak Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak tüketicilerin ekonomik çıkarlarını olumsuz yönde etkileyen ve eğitim öğretim hakkını engelleyici haksız ve adil olmayan fiyat artışlarının kurumunuz tarafından hassasiyetle incelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 14.10.2020

 

DELİLLER                          : Şikâyete konu grafik fotoğrafları

 

HUKUKİ NEDENLER       : T.C. Anayasası m.42 ve m.172, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği, ilgili mevzuat.

 

NETİCE VE TALEP                       : Dilekçemizde ayrıntılı olarak açıkladığımız olguların araştırılması için ilgili kurumun ivedilikle soruşturma başlatarak,

  • Şikâyete konu olan firmaların uygulamalarının incelenmesini, denetlenmesini,
  • İdarenin şeffaflık ilkesi gereği kamuoyuna konuyla ilgili bilgilendirici açıklamanın yapılmasını,
  • Gerekirse firmaların uygulamaları sebebiyle idari para cezası yaptırımı yönüne de gidilmesini talep ederiz.

 

Ömer Keser

Bilinçli Tüketiciler Derneği

Genel Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ