Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Aksayan metrobüs ve metro seferleri ayıplı hizmettir

Aksayan metrobüs ve metro seferleri ayıplı hizmettir

Son zamanlarda aksayan metrobüs ve metro seferlerinin İstanbullu tüketicileri mağdur ettiğini belirten Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER “İstanbul’da metrobüs ve metrolarda yaşanan aksamlar tüketici kanuna göre “ayıplı hizmettir” ve tüketicinin ödediği bilet bedeli iade edilmelidir.”. dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER’in ’ın konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Son zamanlarda İstanbul’da hizmet veren toplu taşıma araçlarında önemli aksamalar yaşanmaktadır. Büyük organizasyonlarda durdurulan seferler, duraklarda yaşanan izdihamlar, üst üste yaşanan kazalar ve teknik arızlar nedeniyle aksayan seferler 15 milyon tüketicinin yaşadığı İstanbul’da mağduriyetlere neden olmaktadır.

Geçtiğimiz Eylül ayında Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) metro seferlerinin durdurulması onbinlerce tüketicinin mağduriyetine neden olmuştu. Yine İstanbul’da ulaşımın can damarı olan Metrobüs hatlarında yaşanan üst üste kazalar ve duraklarda oluşan izdihamlar tüketicilerin aileleri ile birlikte mağduriyetlerine neden olmuştu. Son olarak bu hafta sonu Yenikapı-Atatürk Havalimanı ile Yenikapı-Kirazlı metro hattında meydana gelen arıza tüketicilerin sabrını taşırmıştır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Ayıplı Hizmet;tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır.” şeklinde tarif edilmektedir. Bu tanıma göre yaşanan mağduriyetler bir tüketici hakkı ihlali ve ayıplı bir hizmettir. 

Buradan yetkililere sesleniyoruz. Öncelikle yaşanan bu aksamaların nedenleri ilgili yöneticiler tarafından araştırılarak tekrarlanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir. İstanbul’da üstü üste yaşanan aksaklıklar nedeniyle gerek maddi gerekse de manevi mağduriyetlerin oluştuğu aşikârdır.  Herhangi bir müracaat beklemeksizin oluşan “Ayıplı Hizmet” nedeniyle tüketicilerin ödemiş oldukları bilet bedelleri ivedilikle iade edilmelidir. Aksi halde mağdur olan tüketicilerimiz bedel iadesi talebiyle Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine müracaat ederek haklarını arayacaktır.

Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak süreci yakından takip ederek konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.

 

Ömer KESER

Genel Başkan

 

İrtibat

Basın Mensupları İçin Cep:             0535.266.54.54

E-Posta:        bilgi@bilinclituketici.org

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ