Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

BDDK taksit kararını gözden geçirmelidir

BDDK taksit kararını gözden geçirmelidir

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresinin 4 aydan 8 aya çıkarması kararını değerlendiren Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER “BDDK söz konusu bu kararını tüketiciler lehine tekrar gözden geçirmelidir ”dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi 4 aydan 8 aya çıkarmıştır. Bu karar sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılanmıştır.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre Türkiye’de; 67.9 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı sahibi olan banka müşterisi ise 26 milyon civarındadır. Buna göre kişi başına düşen kart sayısı ise 2’nin üzerindedir. Kayıt dışı ile mücadele açısından olumlu yanları inkâr edilemeyecek olan kredi kartlarının tüketicilerin gündelik yaşamını kolaylaştırdığı bir gerçektir. Fakat kullanımdaki bilinç eksikliği ve bankaların haksız uygulamaları tüketiciler adına zaman zaman telafisi olmayan mağduriyetlerin yaşanmasına da neden olmaktadır.

Kredi kartı borcu nedeniyle tüketicilerin yaşamış olduğu mağduriyetler kamuoyunda sıklıkla dile getirilmektedir.  Borcunu ödeyemediği için temerrüde düşen ve sonrasında haciz ile karşı karşıya kalan tüketicilerin yaşamış olduğu olumsuzluklar vicdanları yaralamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2002 – 2018 dönemini kapsayan 17 yılda 50 bin 378 kişi yaşamına son vermiştir. Bu rakamlara göre Türkiye’de günde ortalama 8 kişinin intihar ettiği gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu intiharların başlıca sebeplerinden biri olarak ekonomik sıkıntılar ve bunalımlar gösterilmektedir.  Yine TÜİK verilerine göre Türkiye’de evin ekonomik olarak geçimini sağlayamadığı için boşanan çiftlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır.

Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak; BDDK tarafından kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek harcamalarda taksitlendirme süresinin 4 aydan 8 aya çıkarılması kararının bu veriler ışığında tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

Öte yandan bu kararın yüksek faiz oranları nedeniyle temerrüde düşme tehlikesi yaşayan ve borçlarından kurtulmak isteyen tüketiciler için yeni bir çıkış yolu gibi görülmesinden de endişe duymaktayız.

Yeni mağduriyetlerin oluşmaması adına atılacak tüm adımları destekleyeceğimizi belirtmek isteriz.

Ömer KESER

Genel Başkan

 

İrtibat

Basın Mensupları için :             0535.266.54.54

E-Posta:        bilgi@bilinclituketici.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ