Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Gıda denetimleri ivedilikle arttırılmalıdır

Gıda denetimleri ivedilikle arttırılmalıdır

Son günlerde yaşanan ıspanak sebzesi kaynaklı zehirlenmeleri değerlendiren Bilinçli Tüketiciler Derneği Gıda Komitesi Başkanı Gıda Müh. Ömer KAYA “özellikle hal girişlerinde denetimlerin ivedilikle arttırılması gerekmektedir.” dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Gıda Komitesi Başkanı Gıda Müh. Ömer KAYA’nın konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Son günlerde İstanbul Esenyurt ilçesinde başlayan ve daha sonra farklı noktalara yayılan ıspanak sebzesi kaynaklı zehirlenmelerle ilgili gelişmeleri kamuoyundan yakından takip etmekteyiz. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ilgili satış noktalarından ve zehirlenmelerin yaşandığı evlerden numune alarak analizler gerçekleştirmiş, bu analizler neticesinde yapılan açıklamada “zehirlenmeye, ıspanaklara karışan atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu” ifade edilmiştir.

Sebze ve meyve gibi tarımsal ürünler tüketicinin sofrasına gelene kadar pek çok işlem ve safhadan geçmektedir. Tarım ürünleri bu süreçte pek çok kontaminasyon (mikrobiyal ve/veya kimyasal bulaşma) riski yaşamaktadır. Tarım alanında kullanılan sulama suyu ve kimyasal tarım ilcaları başta olmak üzere özellikle tezgâhlarda ürünleri nemli tutabilmek için üzerilerine serpilen sular kontaminasyon riskini arttıran faktörlerdendir. Bu nedenle tüketicilerin almış oldukları meyve ve sebzelerin bol su altında yıkayarak tüketmeleri önem arz etmektedir.

Yine son yaşanan ıspanak sebzesi kaynaklı zehirlenme olayında gözlemlediğimiz üzere tarım ürünlerine karışan yabani otlarda zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu noktada tüketicilerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise alacakları ürünü gözle inceleyerek ürün içerisine karışmış olabilecek yabani otlara dikkat etmek olacaktır.

Öte yandan, art niyetli üreticiler ve tüccarlar, tağşiş maksatlı olarak ürün içeresine yabancı otlar da karıştırabilmektedir. Bu noktada özellikle hallere girişi yapılan ürünlerin denetimlerinin arttırılması ve daha dikkatli denetlenmesi halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Gıda Müh. Ömer KAYA

Gıda Komitesi Başkanı

 

İrtibat

Basın İrtibat:             0535.266.54.54

E-Posta:        bilgi@bilinclituketici.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ