Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

indirimli satışlar sizi aldatmasın

indirimli satışlar sizi aldatmasın

Yeni yıl hazırlıkları ile birlikte yeni indirim kampanyalarının da gündemde olduğunu belirten Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER “aldatıcı indirim kampanyalarına yönelik Ticaret Bakanlığını, belediyeleri ve odaları şimdiden göreve davet ediyoruz” dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır:

Derneğimize ulaşan tüketici şikayetlerinden, geçtiğimiz günlerde Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler, Bereketli Cuma vb. isimler adı altında yapılan indirim kampanyalarının gerçeği yansıtmadığı,  tüketicileri yanıltıldığı ve ekonomik olarak mağdur ettiği anlaşılmaktadır. Bankalararası Kart Merkezi’nin bu yıl 4.7 Milyar TL kartlı ödeme  yapılarak bir rekor kırıldığını açıklaması bu kampanyaların toplum üzerinde ne denli etkili olduğunun açık bir göstergesidir.

Bu mağduriyetlerin çoğu, tüketicilerin günümüzde daha çok tercih etmekte olduğu ve elinin altında bir tıkla ulaşabileceği e-ticaret sitelerinde ve online mağazalarda yoğunlaşmaktadır. Derneğimize gelen ihbarlarda yaşanılan mağduriyetler, e-ticaret sitelerinde yapılan perakende satışlarda indirim günleri öncesi malların satış fiyatlarının daha uygun fiyatta olduğu, fakat indirimli günlerin başlamasıyla aynı malların fiyatlarının indirim öncesi fiyattan daha pahalı satıldığını gözler önüne sermektedir. Bu ihbarlarda indirimli günler başlamadan önce 265,30 TL olan bir çocuk botunun, indirimli günlerde fiyatının 303.00 TL olduğu, yine aynı şekilde indirim günleri öncesinde fiyatının 72,90 TL olan bir parfümün indirim günlerinde 103,50 TL’ye satılmakta olduğu tespit edilmiştir.  Keza indirim kampanyalarından bir ay önce 300,00 TL ye satın alınan bir çocuk montu son yapılan indirim kampanyasında tüketiciye 511,12 TL indirim etiketi ile satışa sunulduğu tespit edilen başka bir konudur.

Bu durum bir tüketici hakkı ihlalidir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin 13.maddesi; “Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir” şeklinde düzenlenmiştir. Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak yeni yıl bahane edilerek düzenlenmesi planlanan yeni kampanyalar öncesinde Ticaret Bakanlığını, belediyeleri ve odaları göreve davet ediyoruz.

Konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz dilekçeleri Ticaret Bakanlığı’na, belediyelere gönderilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine iletiyoruz.

 

Ömer KESER

Genel Başkan

 

 

RESMİ YAZI ​

SAYI    : 6                                                                                                                02/12/2019

KONU  : İndirim Kampanyaları Hak.

 

T.C. TİCARET BAKANLIĞINA

                                                        ANKARA

 

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde ve halihazırda devam etmekte olan indirimli alışveriş çılgınlığı tüketiciler açısından büyük mağduriyetler oluşturmuş, oluşturmaya da devam etmektedir. 21 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler, Bereketli Cuma olarak adlandırılan indirim günleri tüketicileri indirim adı altında aldatıp alışveriş çılgınlığına sürüklemektedir. Bu kampanyalarda, tüketici ürünün daha önceki satış fiyatını bilmeden,  ürünü indirimli zannederek satın almakta ve neticesinde  ekonomik olarak  mağduriyetler yaşamaktadır.

Bu mağduriyetlerin çoğu, tüketicilerin günümüzde daha çok tercih etmekte olduğu, ve elinin altında bir tıkla ulaşabileceği e-ticaret sitelerinde ve online mağazalarda oluşmaktadır. Derneğimize gelen ihbarlarda yaşanılan mağduriyetler, e-ticaret sitelerinde yapılan perakende satışlarda indirim günleri öncesi malların satış fiyatlarının daha uygun fiyatta olduğu, fakat indirimli günlerin başlamasıyla aynı malların fiyatlarının indirim öncesi fiyattan daha pahalı satıldığını gözler önüne sermektedir. Bu ihbarlarda indirimli günler başlamadan önce 265,30 TL olan bir çocuk botunun, indirimli günlerde fiyatının pahalılaşarak 303.00 TL olduğu gözlemlenmiştir. Aynı şekilde indirim günleri öncesinde fiyatının 72,90 TL olduğu bir parfümün indirim günlerinde 103,50 TL’ye satılmakta olduğu görülmüştür. Keza indirim kampanyalarından bir ay önce 300,00 TL ye satın alınan bir çocuk montu son yapılan indirim kampanyasında tüketiciye 511,12TL satışa sunulmuştur. Ürünler üzerinden yapıldığı sanılan indirimlerin, ürün fiyatlarının daha da artırılarak piyasaya sunulmasında bir “ihlal” söz konusudur.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne göre konulması ve gösterilmesi gereken fiyat etiketi, tüketiciyi yönetmeliğe uygun ve doğru bir şekilde bilgilendirmesi gerekmektedir. Aynı yönetmeliğin 11/1 maddesinde şu ifadelere yer verilir: “İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya aittir. Yapılan indirimin miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli satış fiyatından bir önceki satış fiyatı esas alınır.”

Ve devamı maddesinde 11/2’de “Fiyat indirimine giren mal veya hizmetin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, bu Yönetmeliğe göre yer alması gereken hususlara ek olarak, indirimli satış fiyatının, bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak üzere malın veya hizmetin indirim öncesi satış fiyatıyla birlikte ve görülebilir ve okunabilir şekilde gösterilmesi zorunludur.” 

Yönetmelik maddesinde de açıkça görülmektedir ki satışa konu ürün üzerinden indirim yapılacağı takdirde indirimden önceki fiyatı etikette gözükmelidir. Aksi takdirde tüketici hukuka ve hakkaniyete uygun şekilde bilgilendirilmemiş olacaktır. Hal böyleyken tüketicileri Black Friday, Efsane Günler vb. isimlerle aldatarak satışa konu ürün üzerinde yapılan indirimlerin, önceki etiket fiyatından daha pahalı şekilde satışa sunulması ve önceki fiyatın fiyat etiketinde gösterilmemesi yönetmeliğe aykırılık teşkil etmektedir.

SONUÇ VE TALEP             :

Türkiye’de her yıl yüzbinlerce hatta milyonlarca tüketicinin bu indirim günlerinde alışveriş yaptığı ve her yıl satışların katbekat arttığı yapılan araştırmalarda göz önüne alındığında yaşanılan ve yaşanacak olan mağduriyetler tüketiciyi ekonomik olarak mağdur ettiği gibi zor durumda ve çaresiz bırakmaktadır.

Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak derneğimize gelen ihbarlara konu olan tüketicilerin mağduriyetlerinin yeni yıl öncesi düşünülen kampanyalarda göz önünde bulundurulduğunda daha fazla tüketiciye sirayet etmemesi ve bu ihlallerin önüne geçilmesi bakımından; indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin  13.maddesinde de belirtildiği üzere “Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir. Bu Yönetmeliğe aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde, tespit edilen aykırılık, gereği yapılmak üzere aykırı uygulamayı yapanın merkezinin bulunduğu valiliğe gönderilir.”  ifadesindeki ilgili kurumlardan ve Yönetmeliğin hükümlerini yürütmede görevli kurum olarak Ticaret Bakanlığı’nın tüketicilere yönelik gerçekleştirilen özellikle de bu indirim günlerinde yaşadıkları mağduriyetlere ve ihlallere yönelik araştırma, yerinde inceleme yapmaları,  gerektiğinde hukuka aykırılık teşkil eden hallerde, hukuka uygun olarak gereğinin yapılmasını tüketici üyelerimiz adına arz ve talep ederiz. 03.12.2019

 

 

Ömer KESER

 Genel Başkan

 

Gereği                                                :

T.C. Ticaret Bakanlığına / ANKARA (Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü)

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına / ANKARA (Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine / ANKARA

 

EKİ

2 Sayfa Şikayete konu görseller

BİLİNÇLİ TÜKETİCİLER DERNEĞİ

Küçükçekmece / İSTANBUL

www.bilinclituketici.org  /  bilgi@bilinclituketici.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ