Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Şahane mağduriyet!

Şahane mağduriyet!

ABD’deki Black Friday’i Türkiye’de Şahane Cuma ismiyle indirim etkinliğine dönüştüren perakende sektörü, birkaç günde önemli satış rakamlarına ulaştı. Yüzde 80’e varan indirimlerin yapıldığı günlerde e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan birçok tüketici mağdur olduklarını belirerek şikayetçi oldu.

ABD’de başlayıp dünyaya yayılan çılgın alışveriş günü Black Friday, Türkiye’de de gelenekselleşme yolunda ilerliyor. Geçen yıl 10 milyar doların üzerinde alışverişin yapıldığı indirim kampanyasının bir benzeri ülkemizde de uygulandı. Yıl sonu itibarıyla stoklarını eritmek isteyen markalar indirim kampanyasına katılım sağlarken, etkinlik piyasalara moral oldu.Yüzde 80’e varan indirimlerin yapıldığı kampanyalar aracılığıyla tüketiciler de cazip fırsatlarla alışveriş yapma imkanı yakaladı.

Markaların elindeki stokları eritmek için bir fırsat olarak gördüğü etkinlik yanlış gelen ürünler, iptal edilen siparişler ya da farklı gerekçelerle vaat edilip yapılmayan indirimler nedeniyle birçok tüketicinin kabusu oldu.

Kampanya nedeniyle özellikle internet aracılığı ile satışa sunulan indirimli ürünlerin satıcı veya sağlayıcıya ulaştığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde tüketiciye teslim edilmesi gerekiyor. Bu süreden sonra tüketici sözleşmeyi fesh ederek, siparişten vazgeçebilir, ödeme yaptı ise ödemenin iadesini talep edebilir. Ancak sosyal medya üzerinden verilen siparişlerin büyük bir çoğunluğunda muhatap bulunamadığından, tüketici de ödemeyi kredi kartıyla yaptığından ciddi mağduriyetler yaşanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ