Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Sanal dolandırıcılar cirit atıyor

Sanal dolandırıcılar cirit atıyor

Son günlerde sanal dolandırıcıların çok sayıda sahte internet sitesi hesabı açarak tüketicilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye çalıştıklarını belirten Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER “E-Devlet Hizmetleri ve THY Kayıp Eşya Bürosu sahte isim ve görselleri ile sosyal medyada cirit atan sanal dolandırıcılara karşı tüketicileri uyanık olmaya davet ediyoruz dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır:

Son günlerde sanal dolandırıcılık yapan sahte hesaplarla ilgili derneğimize çok sayıda ihbar ulaşmaktadır. Bu şebekelerin hilelerinin yeni adresi Türk Hava Yolları ve E-Devlet sistemi olmuştur. Derneğimize ulaşan şikayetlerde, THY Kayıp Eşya Bürosu ve E-Devlet Hizmetleri taklit edilerek çok sayıda internet sitesi açıldığı ve bu sitelerin facebook vb. sosyal medya hesaplarında sıkça reklamlarının yapıldığı tespit edilmiştir.

Sözde Türk Hava Yolları Kayıp Eşya Bürosu ismi ve görselleri ile internet sitesi açan sanal dolandırıcılar, cep telefonu ve tablet gibi birçok ürünü cazip fiyatlarla satışa sunarak tüketicilerin mağdur olmasına zemin hazırlamaktadır. Dolandırıcılar bununla da yetinmeyerek cep telefonlarına SMS göndermek suretiyle kurmuş oldukları sahte internet sitelerinin tanıtımını yapmaktadır.

Yine E-Devlet Hizmetleri görsellerini kullanarak sosyal medya araçlarında sponsorlu reklamlar yayınlayan dolandırıcılar sözde “kredi kartı aidat iadeleri başladı, başvuru için hemen tıklayın” ifadelerini kullanarak hazırladıkları sahte sitelere yönlendirmeye çalışarak tüketicileri tuzağa çekmeye çalışmaktadır.

Bilinçli Tüketiciler Derneği tespit edilen bu dolandırıcılık faaliyetlerinin söz konusu sosyal medya hesaplarının yöneticilerine ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnternet Bilgi İhbar Merkezine şikayet etmek suretiyle yayından kaldırılmasını sağlanmıştır.

Tüm tüketicilerimizi bu ve benzeri sanal dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz.

 

Ömer KESER

Genel Başkan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ