Reklam
Bilinçli Tüketiciler Derneği

Tüketim canavarı olmayın

Tüketim canavarı olmayın

11 Kasım Dünya Alışveriş Günü nedeniyle gerçekleştirilen çeşitli kampanyaları değerlendiren Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER “ihtiyacınız kadar alın, kendinize hakim olun, tükenmeden tüketin, tüketim canavarı olmayın ”dedi.

Bilinçli Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

11 Kasım Dünya Alışveriş Günü, 11.11 İndirimleri, Black Friday, Cyber Monday vb. isimler altında tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenerek adeta bilinçsizce tüketim körüklenmeye hızla devam etmektedir.

Bu tür organizasyonlara imza atanların ortak amaçları; alışveriş kolaylığı sağlamak, zaman kaybını önlemek, tüketicilere istedikleri ürünleri hızlıca bulma şansı sağlamak ve hatta kampanyalar sayesinde çok daha uygun fiyatlarla hizmet vermek olsa da gerçeğin tüketimi körükleyerek ihtiyacından fazlasını tükettirmek olduğu artık aşikardır.

Dünyada milyonlarca insanın açlık ile mücadele ettiği gerçeği bir yana diğer yanda ihtiyacı olmadan çılgınca alışveriş yapan insan manzaraları içimiz acıtmaktadır. Bilinçli tüketiciyi, satın alacağı mal veya hizmetin kalitesi ve fiyatlarını mukayese eden ve ihtiyacı kadar satın alan kişi olarak tarif etmekteyiz. Fakat günümüzde kontrolden çıkan bu kampanyalar sayesinde tüketici adeta bir robota dönüştürmüş durumdadır. Bütün bunlara taksit imkanları ve kredi kartının verdiği öz güven eklenince tüketiciler adeta birer tüketim canavarı haline dönüşmektedir.

Öte yandan bu kampanyalar sanal dolandırıcılar açısından da takip edilmekte ve tüketici mağduriyetlerinin sayısı böyle zamanlarda daha da artmaktadır.

Bilinçli Tüketiciler Derneği olarak tüm tüketicilerimizi bu kampanyalara karşı uyarıyoruz.

Bir liste yapmadan alışverişe çıkmayın.

Listeye sadık kalın.

Kendinize bir bütçe oluşturun.

Bu bütçeyi aştığınızda ne gibi olumsuzluklarla karşılaşacağınızı düşünün.

İndirimde diye almayı düşündüğünüz ürün hakkında fiyat ve kalitesi hakkında araştırma yapmadan ve mukayese etmeden satın almayın.

Süreye bağlı olan alışveriş yöntemi iradenizi sakatlayabilir, kendinizi fırsatı kaçırmış gibi düşünmeyin.

Tüketim çılgınlığının bir piyonu olmayın.

Ömer Keser

Genel Başkan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ